Jak si správně vybrat boty

Jak si správně vybrat boty?

Stejně jako u lyží, tak i u výběru bot platí, že každý bude mít na výběr boty jiné nároky. Jiné nároky bude mít profesionál, který bude preferovat botu tvrdou (race nebo worldcup) a jiné nároky bude mít začátečník, který bude naopak preferovat pohodlí nebo design. Samozřejmě ale platí, že není vyloučené, aby se začátečník cítil dobře v závodních tvrdých botách a naopak.

U vyhovující nové či bazarové boty by mělo platit, že pata nohy by měla být pevná a naopak prsty mají mít umožněnou lehkou pohyblivost.

 

Jak si správně vybrat botu u nás?

U nové boty platí, že výběr boty by měl směřovat spíše k menší snesitelné velikosti, neboť nová bota se po pár hodinách či dnech zvětší a zpravidla se přizpůsobí noze. U nové boty je dobré rovněž řešit tzv. flexindex, neboli ukazatel tuhosti bot.

U bazarových bot je situace trochu odlišná:

1) Stejně jako u nových bot je nutné zapomenout na zlozvyk, který přetrvává z dob dávno minulých, a to nošení několika vrstev silných ponožek. Dnes lyžařské boty disponují takovými technologiemi, aby Vám většinou postačila jedna tenká funkční ponožka.

2) U bazarových bot nevybírejte nejmenší snesitelnou velikost. Bazarová bota je již naopak zvětšená a tudíž je třeba se řídit délkou vnitřní stélky (někdy uváděné jako Mondo nebo MP), která vychází z délky chodidla. Ideální je změřit délku chodidla a k tomuto údaji přidat u dospělého člověka cca 15-20 mm a malého dítěte cca 10 mm. Výsledný součet je potřebná délka vnitřní stélky lyžařské boty.

3) Dalším měřítkem je i šířka boty (zatím uvádějí pouze někteří výrobci), velikost boty v nártu nebo šíře komínu. Tyto údaje nejsou u bot zpravidla uváděny, ale v naší nabídce se je pokusíme alespoň popsat.

 

Záznamy nebyly nalezeny...