Jak si správně vybrat lyže

Co je to carving, carvingový oblouk?

Ve stručnosti lze říci, že se jedná o styl, kdy se snažíme vytvořit řezaný oblouk a zároveň se snažíme minimalizovat smyk. Dříve platilo, že správně lyžoval ten, kdo měl nohy co nejblíže u sebe, a smyk nebyl na závadu. Dále platilo, že při zahájení oblouku se vnější lyže co nejvíce odlehčovala a zpravidla ztrácela kontakt se sjezdovkou. Dnes při lyžování platí, že smyk Vás brzdí a správný carvingový oblouk Vás může naopak velmi výrazně zrychlit. Rovněž je pravdou, že při správném carvingovém oblouku jedeme pouze po hranách a ani jedna z lyží neztrácí kontakt se sjezdovkou.

Co se postavení lyžaře týká, tak i zde jsou obrovské změny. Lyže se nestačíme tlačit k sobě, ale naopak se snažíme udržet širší postoj, ideálně tak, aby lyže byly na šíři ramen. Těžiště těla se snažíme natlačit co nejvíce dopředu tak, aby při zahájení oblouku zabírala i špička lyže. Naprosto chybné je mít těžiště v zadní části lyží, tím nikdy nedocílíte správného carvingového oblouku. Dodržíme-li správné postavení těla, pak nám lyže sama pomůže vytvořit dobrý carvingový oblouk.

 

Na co si odpovědět před výběrem lyže?

Jaká je má lyžařská úroveň? Jsem začátečník, mírně pokročilý, pokročilý….?

Jaké jsou mé fyzické dispozice?

Za jakým účelem si lyže pořizuji? Budu jezdit na modré utažené sjezdovce nebo např. freeride…?

Jaký styl mi vyhovuje? Vyhovuje mi velmi krátký oblouk nebo raději jezdím „šůsem“…?

Chci lyže, která bude velmi snadno ovladatelná, nebo takovou, která bude velmi dravá? 

Když si dokážete odpovědět na tyto základní otázky, pak jste udělali další krok ke správnému výběru lyže. Kdo bude mít velmi snadno otázky zodpovězené je začátečník nebo expert. Začátečník chce lyži na upravený povrch, snadno ovladatelnou a zpravidla nepříliš drahou. Oproti tomu expert si půjde pro konkrétní lyži konkrétní délky, která bude určená k naprosto konkrétnímu účelu např. freeride.

Délka lyží?

Délka lyží je jedním z mnoha základních parametrů, nikoliv jediným, který je určujícím pro správný výběr lyže. Odpověděl-li jsem si po pravdě na výše uvedené otázky, pak mohu přistoupit k otázce délky lyže.

Mezi rekreační lyžařskou veřejností je rozšířené pravidlo, že délka lyží by měla být na bradu lyžaře. Toto pravidlo můžeme brát jako orientační, nikoliv jako dogma. Každý lyžař bude potřebovat jinou délku lyží u různých druhů lyže. Jiná délka bude u ryzí slalomky, jiná u obřačky, jiná u freeride lyže atd. V otázce délky bychom tak raději doporučili si o konkrétní délce pohovořit s prodávajícím.

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...